Det har tagits ett beslut i styrelsen att vi ska säga upp försäkringarna från den 2011-09-29 som är anslutna till Svemo/Riksidrottsförbundet genom Folksam pga av dom dyra försäkringskostnaderna.
Vi ser ett problem med detta dom som kommer att köra skoter race i fsf nord flagg kan inte anmäla sej i föreningens namn när vi inte är anslutna till Svemo.
För mer information kan ni då kan ni ta kontakt med Racing ansvarige Helen Rytterlöv / fsf nord
Nu har vi nu ett samarbete med Företagsbolaget,Sole-Event.Visit Gällivare Lappland, Så att vi har mer tyngd bakom när vi förhandlar med kommunen och berörda partner.
Vi i styrelsen har haft informationsmöte ikväll med Företagsbolaget och Visit Gellivare Lappland Samt Sole Adventure & Event AB om framtida samarbeten
Hej ! Skoterfolket pg av rådande väder så har vi stängt skoterlederna Fredag 15/4. Välmött nästa säsong
Hej ! om någon känner för att börja hjälpa till i föreningen att sladda lederna med att köra Pistmaskinen (B kort) eller skoter så kommer ni att få en snabbutbildning av maskinerna.(förarbevis på skotrarna ett krav) Eller om ni vi jöra nå annat.tex.va med i styrelse. Va inte rädd för att ta kontakt med föreningen lite idielt arbete är inte farligt.
Alt brukar lösa sej med tiden
låter ju toppen
ÄNTLIGEN!!! Håll nu denna sida uppdaterad mellan varven